Pogrzeb ks. kanonika Józefa Giery 05.10.2022r.

W środę 5 października br. odbył się pogrzeb ks. kanonika Józefa Giery, który był proboszczem naszej parafii w latach 1984 - 1994. Było to Jego pierwsze probostwo. Objął parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku Słotwinie po księdzu Stanisławie Pękale.

Ks. Giera pozostał w pamięci słotwińskich parafian jako ksiądz samotnie wyruszający w podróż, z teczką w ręku. Dla parafian miły - choć z rezerwą – tak nam się kiedyś wydawało. Jednak kapłan ten żył życiem parafian i wiele dobrego o nich mówił. Pamiętał wszystkich darczyńców i dobrodziejów naszego kościoła. Dokończył dzieła zapoczątkowane przez ks. Pękałę, a mianowicie:

  • w listopadzie 1984 roku zamontowano kratę przy drzwiach wejściowych zaprojektowaną i wykonaną przez Jana Suchowiaka z Krakowa
  • od czerwca do września 1985 roku trwały prace związane z zamontowaniem 18 głosowych organów przez Firmę Organomistrzowską (Aleksandra Biernacka-Grandys)

A potem rozpoczął swoje dzieła. Wielkim marzeniem księdza Giery było, jak sam to powiedział, aby kościół nasz, słotwiński, był piękny jak cacko. Czynił w tym kierunku wielkie wysiłki i w lutym 1986 roku został zamontowany marmurowy ołtarz „twarzą do ludu” i ambonka, zaprojektowane przez artystkę Bogdanę Ligęzę- Drwal, a wykonane przez pracownię kamieniarską Waldemara Wesołowskiego z Krakowa.

9 marca 1886 roku (w IV Niedzielę Wielkiego Postu) ks. Biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz dokonał konsekracji przebudowanego - nowego kościoła pw. M.B. Częstochowskiej i marmurowego ołtarza. W czasie konsekracji zostały umieszczone w ołtarzu relikwie św. męczenników: Herkulana i Honoraty. Ksiądz Biskup poświęcił również nowe 18 głosowe organy i obraz Miłosierdzia Bożego.

W tym samym roku ks. Giera zakupił Stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez rzeźbiarza Mariana Bartoszka z Sędziszowej k/Bobowej.

W roku następnym w grudniu zostaje wykonana mozaika na ścianie frontowej, a w 1988 r. zawieszony krzyż na tle mozaiki. Zostaje też zamontowana nastawa ołtarzowa wykonana z drzewa lipowego, a w niej obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Płaskorzeźby na nastawie ołtarzowej przedstawiają: św. Stanisława Kostkę, św. Józefa, bł. Karolinę Kózkówną i św. Stanisława Biskupa Szczepanowskiego. Krzyż i płaskorzeźby zostały zaprojektowane i wykonane przez Bogdanę Drwal i Stefana Niedorozo (rzeźba).

W staraniach na rzecz upiększenia kościoła ks. Józef Giera nie ustawał i w następnych latach zostaje odnowiony dach oraz wykonane lastriko na schodach bocznych prowadzących do sali katechetycznej. Zaś w samym kościele zostaje zamontowany wkład pancerny do tabernakulum i wykonana posadzka marmurowa w prezbiterium.

W 1991 roku sprawiono dwa nowe konfesjonały, wykonane w pracowni Leszka i Zdzisława Stelmachów z Tarnowa. W następnych latach odnowiono rzeźbione ławki, które kiedyś zostały sprowadzone z kaplicy Goetza, jak również zamówiono sześć nowych – na wzór ławek goetzowskich - w tej samej pracowni stolarskiej.

21 sierpnia 1994 roku ks. mgr Józef Giera ogłosił parafianom, że został przeniesiony na inną placówkę.

Ks. mgr Józef Giera przez dziesięć lat proboszczowania wiele dla parafii uczynił. Powinniśmy być mu wdzięczni za wszystko dobro jakie dla nas uczynił i polecać Go Bogu w modlitwie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła delegacja naszych parafian.

Rok 2022 - Pogrzeb ks Józefa Giery - obrazek okoliczosciowy.jpg

 

 

Tekst: Barbara Serwin