Koncert organowy

„- Muzyka to głos serca - wzbudza ideały piękna, aspiracji do doskonałej nie zakłóconej ludzkimi pasjami harmonii”

(Jan Paweł II)

19 stycznia 2020 roku odbył się koncert organowy Pana Witolda Zalewskiego i Jego córki Hanny. Ten, jak i poprzednie sześć koncertów był hołdem składanym dla ojca i dziadka: - śp. Krzysztofa Zalewskiego – długoletniego naszego organisty w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Koncert składał się z dwóch części.

W pierwszej części wystąpiła Hanna Zalewska

Hanna Zalewska jest maturzystką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie od czterech lat pobiera naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik. Wcześniej uczęszczała do klasy fortepianu dr hab. Mileny Kędry. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych. Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brała udział w 23. Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rabce-Zdroju oraz Wadowickich Koncertach Organowych (2018). W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Prapremiera tego występu odbyła się tutaj w naszym kościele 13 stycznia). W marcu 2019 roku zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie a w kwietniu zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu. W czerwcu tego roku brała artystyczny udział w 3 koncertach na zabytkowych instrumentach we Francji, a w lipcu uczestniczyła w Letniej Akademii Organowej w Pasłęku organizowanej przez Akademię Muzyczną z Łodzi

Hanna Zalewska jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

Młoda Artystka wykonała dla nas utwory:

Johanna Sebastiana Bacha - Preludium i fugę C-dur

Alexandre Guilmant - Sonatę d-moll op. 42* oraz Pastorale

Feliks Mendelssohn-Bartholdy Sonata I (f-moll) op. 65 *, Andante recitativo, Allegro assai vivace

 

*************************************

 

Roman Brandstaetter – "Przypowieść o Narodzeniu Pańskim"

 

W pewnym człowieku narodził się Chrystus.

Ale ów człowiek nie słyszał Anielskich harf,

Ani śpiewu pasterzy,

Ani nie przyniósł Chrystusowi w darze Złota i mirry

Na podobieństwo trzech Mędrców.

Nie miał złota i mirry.

Ani nie uważał się za mędrca.

 

Ofiarował Mu natomiast

Swoją samotność

Swoje cierpienia,

Swoje grzechy,

Swoją biedę,

Swoje upadki,

Po prostu Wszystko, co posiadał.

 

Powiedział: – Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie

Upodobałeś sobie mnie,

Chociaż nie wiem dlaczego…

 

Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.

 

*************************************

 

W drugiej części koncertu wystąpił Witold Zalewski

Witold Zalewski – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie - w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku jest pierwszym organistą Królewskiej Katedry na Wawelu, ale również koncertuje regularnie jako solista na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, w Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church ( nividy cierć) w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Zajmuje się również propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale - m.in. Mariacki Festiwal Organowy. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem "Pro ecclesia et Pontifice". Dr hab. Witold Zalewski jest pracownikiem naukowym Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i pełni funkcję dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Zagrał dla nas utwory:

Johanna Sebastiana Bacha - Toccatę i fugę d-moll

ks. Idziego Ogiermana Mańskiego - Preludium c-moll

Gustawa Roguskiego:

- Preludium na temat kolędy "Anioł pasterzom mówił"

- Preludium na temat kolędy "Hej w dzień Narodzenia"

Césara Franck’a - Preludium, fugę i wariacje h-moll

Henri Mulet’a - Toccatę "Tu es Petra".

 

Koncert był artystycznym wydarzeniem w naszej parafii. Zgromadził mimo brzydkiej pogody bardzo wielu miłośników pięknej muzyki organowej. Warto tu zacytować słowa Johanna Zedlera: "Muzyka to wszystko, co tworzy harmonię(…) I w tym znaczeniu słowo to używane jest przez tych, którzy twierdzą, że cały wszechświat jest muzyką"

 

Opracowała Barbara Serwin