Zaproszenie na koncert z okazji 10-lecia działalności chóru

W czwartkowy wieczór tj. 15-go sierpnia 2019r. o godz. 20-tej w Uroczystość MB Wniebowziętej, w Kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie odbędzie się koncert chóru parafialnego, z okazji 10-lecia jego istnienia.

Chór działający przy parafii MB Częstochowskiej w Brzesku powstał w 2008 roku z inicjatywy, nowego wówczas organisty, Piotra Janiszewskiego. To właśnie pan Piotr ogłosił nabór chętnych do chóru i podjął się zorganizowania i prowadzenia chóru parafialnego, co z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem czyni do dnia dzisiejszego.

Chór stał się szybko integralną częścią wspólnoty parafialnej. Ubogaca śpiewem wszystkie uroczystości w parafii. Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie chórzystów w coroczne śpiewanie lub czytanie w Niedzielę Palmowa i w Wielki Piątek, Męki Pańskiej. Działalność chóru to przede wszystkim, uczestnictwo w oprawie muzycznej uroczystych Mszy św. Bożego Narodzenia, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, odpustu parafialnego, Święta Maryjne itp.

W 2013 i w 2015 roku chórzyści wraz z zespołem "Melody" chodzili z kolędą ulicami miasta Brzeska, podtrzymując w ten sposób tradycję Bożonarodzeniową. Sami opracowali scenariusz kolędy, we własnym zakresie postarali się o stroje i z wielką radością realizowali zamierzony cel. Zapraszani byli do sąsiednich parafii na spotkania opłatkowe różnych grup społecznych, jak również stowarzyszeń kościelnych. Brali udział w rozpoczęciu Roku, Uniwersytetu III Wieku. W roku 2016 chór parafialny ze Słotwiny współpracował z chórem parafialnym ze Szczepanowa. Był to czas Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego w Dekanacie brzeskim i szczepanowskim. Połączone obydwa chóry parafialne, ubogacały śpiewem Uroczystość Nawiedzenia Obrazu w różnych parafiach.

Na Boże Narodzenie, dołączyła do obydwu chórów Orkiestra Dęta z Okulic i wspólnie przygotowany Koncert Kolędowo-Noworoczny prezentowali w różnych kościołach, nawet poza dekanatem brzeskim i szczepanowskim.

Uwieńczeniem bogatego dorobku chóru z parafii MB Częstochowskiej ze Słotwiny, będzie koncert jubileuszowy, który odbędzie się 15-go sierpnia 2019r. o godz. 20-tej w Kościele na Słotwinie.

Aktualny stan członków chóru, którzy wytrwale przez 10 lat są zaangażowani w działalność chóru, przedstawia się następująco:
Dyrygent: Piotr Janiszewski
Soprany: Janiszewska Joanna, Kołodziej Barbara, Kubic Klaudia, Pacura Agata, Szuba Ewa, Żurek Jadwiga.
Alty:Błaszkiewicz Katarzyna, Błaszkiewicz Zofia, Ciurej Regina, Górka Maria, Kościółek Jolanta, Kubic Irena, Łach Bogusława, Strojny Urszula.
Tenory:Szeliga Stanisław, Ważydrąg Józef, Zajac Marek.
Basy: Ciurej Marcin, Nowak Edward, Strojny Piotr, Tworzydło Marcin.


A oto wykaz byłych członków chóru:
Baliszewska Marta, Figiel Krystyna, Hładun Elżbieta, Klecka Anna, Kołodziej Paulina, Młynarczyk Bogumiła, Pacura Anna, Strojny Katarzyna, Strojny Kamila. Barnaś Bronisław, Dubiel Andrzej, Kołodziej Bogdan, Pajor Piotr, Sacha Andrzej, Żurek Arkadiusz, Kądziołka Stanisław, Kołodziej Łukasz, Szuba Mateusz, Szydek Mateusz.

Oprócz chóru parafialnego w koncercie wezmą udział jeszcze inni artyści, a mianowicie:
Kwintet smyczkowy, pod dyrekcją organisty parafii MB Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie, Piotra Janiszewskiego,
Tomasz Świerczek - Solista /tenor/,
Jakub Woszczalski - organy,
Magdalena Suszek-Bąk - teatr piasku.

Kwintet smyczkowy reprezentują:

 • Katarzyna Wrona - absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie wiolonczeli, oraz dyrygentury symfonicznej. Współtworzyła różnorodne zespoły kameralne i orkiestrowe m. in. MoKKa Piano Trio, Sound Factory Orchestra, Pensao Listopad- z którym wydała płytę "Concerto dentrum". Koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Irlandii, na Litwie i Ukrainie. Jest współzałożycielką kwartetu smyczkowego Chilla Quartel specjalizującego się w wykonywaniu muzyki rozrywkowej. Dyrygentka Tarnowskiego Chóru GOS.PL oraz Chóru Oratoryjnego PARADISO działającego przy kościele xx. Filipinów w Tarnowie. Prezes oraz dyrygent orkiestrowy.
 • Karolina Wrona- absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie adt dr Krzysztofa Lasonia. W czasie studiów angażowała się w różnorodne projekty orkiestrowe współpracując z Filharmonią Śląską, Orkiestrą Muzyki Nowej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Rozrywkową The Satellite Orchestra. Aktualnie współpracuje z Tarnowską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Sinfonia Carpathia. Pedagog Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej oraz Tuchowie.
 • Alicja Soboń-Wróbel - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie dr Piotra Tarcholika. Przez wiele lat współpracowała z orkiestrami w Tarnowie, Krakowie, Radomiu, Przemyślu, a ostatnio również z Filharmonią Śląską. W ostatnich latach, wraz z żeńskim kwartetem smyczkowym, brała udział w różnych projektach muzycznych, teatralnych, filmowych i rozrywkowych. Współpracuje z ZPiT "Świerczkowiacy" uczestnicząc w projektach i festiwalach folklorystycznych. Od ponad 10 lat jest pedagogiem ZSM w Tarnowie.
 • Natalia Warzecha Karkus - studiowała na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego, a następnie w ARTez Konserwatorium w Zwolle w Holandii, na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu oraz European Chmabert Music Academy. Artystka może poszczycić się występami na festiwalach w Polsce, Niemczech, Holandii, Czechach, Włoszech, Francji, Danii, jak również współpracą z wybitnymi kompozytorami jak: Maestro Krzysztof Penderecki, Garry Schymann. Dokonała licznych nagrań DVD oraz CD. Współpracuje z orkiestrami: Corda Cracovia, Filharmonia Krakowska, Tarnowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Otrzymała różne wyróżnienia, a w 2015 roku wraz z zespołem zdobyła Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu w Warszawie. W 2018 r. z Airis String Quartet dokonała nagrania plyty z dwoma kwartetami Karla Amadeusa Hartmanna oraz z "Langsamer Satz" Antona Weberna.
 • Sławomir Piecuch - ukończone kursy i szkoły mistrzowskie: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Dębicy /kierunek kontrabas/, Państwowe Liceum Muzyczne w Rzeszowie, Akademia Muzyczna w Krakowie kierunek instrumentalistyka- specjalność kontrabas .Ponadto ukończył wiele kursów mistrzowskich u światowej sławy profesorów kontrabasu, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów we Wrocławiu. Grał pod dyrekcją wielkich dyrygentów: K .Pendereckiego, Ł. Borowicza i innych. Gra również na gitarze basowej i fortepianie.

Podczas występu zaprezentują się także:

 • Tomasz Świerczek (Solista, trenor) - jest absolwentem PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Ukończył również I st. w klasie skrzypiec. Wystąpił na scenie Opery Krakowskiej w "Strasznym Dworze" Stanisława Moniuszki, w "Weselu Figara" W.A. Mozarta. Od 2016 roku, związany jest z Chórem Polskiego Radia, współpracuje również z Filharmonią Krakowską.
 • Jakub Woszczalski (organy) – ukończył Szkołę Muzyczną I st. im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie w zakresie gry na fortepianie. Naukę gry na organach rozpoczął w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II st. im. ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. Aktualnie jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Uzyskał pierwszą nagrodę oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha. Koncertował jako solista w Polsce i we Francji.

Wizualnym dopełnieniem koncertu będzie występ animatorki, malarki, laureatki wyróżnień i nagród w konkursach artystycznych, pani Magdaleny Suszek Bąk, która ukończyła doktorat z malarstwa na ASP w Krakowie. Animacją w soli, piasku i świetle zajmuje się od 2012 roku, występując przed szerokim gronem publiczności w Europie i Azji. Wykonała pokaz animacji piaskiem dla królowej Bahrajmu, spektakl Szeherezada Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, oraz Koncert Symfoniczny piaskiem malowany "Dziadek do orzechów". W 2016 roku dla Papieża Franciszka wykonała – intro oraz XIV stację drogi krzyżowej podczas Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach.

W programie koncertu wykonywane będą następujące utwory Maryjne:

 1. "Ave Verum Corpus" K. Jerkins
 2. "Panis Angelicus" C. Franck
 3. "You Raise Me Up"B. Graham, R. Loviand
 4. "Ave Maria" G. Donizetti
 5. "Ave Maria" Bach-Gound
 6. "Ave Maria "G. Caccini
 7. "Ave Verum Corpus "W. A. Mozart
 8. "Misericordias Domini" M. H. Botor
 9. "Dzwoneczek Maryi "S. Kwiatkowski
 10. "Jasnogórska Bogurodzica" Z. Piasecki
 11. "Bogurodzica "Marian Sawa /utwór organowy /
 12. "Allegretto z IV Sonaty organowej op. 65 "Felix Mendelssohn Bartholdy /utwór organowy /

Mamy nadzieję, że chór parafialny oraz pozostali artyści, dostarczą uczestnikom koncertu nie zapomnianych przeżyć artystyczno-duchowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników śpiewu na wielką ucztę duchową, którą w Uroczystość MB Wniebowziętej. 15.08.2019r. o godz. 20.00-tej w Kościele na Słotwinie zaprezentuje chór parafialny oraz przedstawieni powyżej artyści.

Szczęść Boże na obfite owoce tych przeżyć.

 

Autor tekstu: Maria Górka