Pokuta (wg Katechizmu Kościoła Katolickiego)

Sakrament pokuty czyli pojednania jest to sakrament w którym kapłan w zastępstwie Chrystusa odpuszcza nam grzechy po chrzcie popełnione i daje pomoc, aby stawać się lepszym człowiekiem.

• Co jest owocem sakramentu pojednania?
    Owocem sakramentu pojednania jest przebaczenie grzechów (1486).

• Kiedy Jezus ustanowił sakrament pokuty?
    Jezus ustanowił sakrament pokuty w wieczór niedzieli zmartwychwstania w słowach: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20,22-23), (1485).

• Jakie elementy tworzą ten sakrament?
    Sakrament pokuty składa się z trzech aktów osoby spowiadającej się (penitenta) i rozgrzeszenia udzielonego przez kapłana. Aktami penitenta są: żal za grzechy, wyznanie grzechów wobec kapłana oraz postanowienie poprawy i wypełnienia zadośćuczynienia (1491).

• Co zawiera akt nawrócenia?
    Akt nawrócenia zawiera żal za popełnione grzechy i mocne postanowienie, by nie grzeszyć więcej. Dotyczy więc przeszłości i przyszłości, a opiera się na ufności w miłosierdzie Boże (1490).

• Co to jest „zadośćuczynienie" („pokuta")?
    Spowiednik proponuje penitentowi wypełnienie pewnych aktów „zadośćuczynienia" („pokuty"), które mają na celu naprawienie szkód wyrządzonych przez grzech i przywrócenie postawy właściwej uczniowi Chrystusa (1494).

• Jakie są duchowe skutki odpuszczenia grzechów w sakramencie pokuty?

• pojednanie z Bogiem;
    • pojednanie z Kościołem;
    • darowanie kary wiecznej, będącej wynikiem grzechu ciężkiego;
    • darowanie, przynajmniej częściowe, kary doczesnej za grzechy;
    • pokój sumienia, pociecha duchowa;
    • wzrost sił duchowych do chrześcijańskiej walki ze złem (1496).

• Jakie są uprzywilejowane formy pokuty w życiu codziennym?
    Uprzywilejowanymi formami pokuty są: post - wyrażający nawrócenie w stosunku do siebie samego; modlitwa - w stosunku do Boga; jałmużna - wobec bliźnich (1434).

• Przez jakie gesty pojednania realizuje się nawrócenie w życiu codziennym?
    Codzienne nawrócenie realizuje się przez gesty pojednania, przez troskę o biednych, wykonywanie i obronę sprawiedliwości i prawa, przyznanie się do winy wobec braci, braterskie upomnienie, rewizję życia, rachunek sumienia, kierownictwo duchowe, akceptację cierpienia, wytrwałość w prześladowaniach dla sprawiedliwości. Wziąć swój Krzyż na każdy dzień i iść za Jezusem jest najpewniejszą drogą pokuty (1435).

• Jakie dni w roku liturgicznym związane są z większym wysiłkiem pokutnym?
    Dni szczególnie naznaczone duchem pokuty to: czas Wielkiego Postu i piątki całego roku (1438).