Małżeństwo (wg Katechizmu Kościoła Katolickiego)

Sakrament Małżeństwa jest to nierozerwalny związek ochrzczonych: mężczyzny i kobiety, których Chrystus uświęca i uzdalnia do spełniania obowiązków małżeńskich i rodzinnych.

• Czym jest małżeństwo chrześcijan?
    Jest wyniesionym do godności sakramentu przymierzem, poprzez które mężczyzna i kobieta tworzą intymną wspólnotę życia i miłości (1660).

• Jakich łask udziela sakrament małżeństwa?
    Sakrament ten daje małżonkom łaskę kochania się miłością, którą Chrystus umiłował Kościół, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca na drodze życia wiecznego (1661).

• Na czym opiera się sakrament małżeństwa?
    Sakrament małżeństwa opiera się na wzajemnej zgodzie, tzn. na woli wzajemnego i nieodwołalnego oddania się sobie w tym celu, by żyć przymierzem miłości wiernej i płodnej (1662).

• Jakie są istotne cechy małżeństwa?
    Istotne cechy małżeństwa to: jedność, nierozerwalność i otwarcie na płodność (1664).