OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA

ROK A, II 05.04.2020

 1. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy WIELKI TYDZIEŃ w którym przeżywamy w sposób szczególny wydarzenia które miały miejsce w Wieczerniku, w Ogrojcu, na Golgocie. Nie ma dzisiaj poświęcenia palm, procesji i Konkursu.

  Ten Wielki Tydzień dla nas jest wyjątkowy. Ks. Biskup Ordynariusz pisze: "Wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach, i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże nam w tym specjalny rytuał rodzinny, który zostanie przygotowany przez diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych".

  W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do spowiedzi w zwyczajnej formie. Proszę więc wszystkich duszpasterzy o przypomnienie wiernym roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się gdy to będzie możliwe. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. U nas w kościele będzie można skorzystać ze spowiedzi pół godziny przed Mszą świętą, z zachowaniem przepisów. Można też umawiać się telefonicznie.

  Ks. Biskup prosi wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę, wieczorem, w swoich domach przeżyli rodzinne Nabożeństwo Pojednania, w oparciu o przygotowany Rytuał, który jest na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

 2. W tym tygodniu przeżywamy szczególne dni:

  • WIELKI CZWARTEK: Pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu kapłaństwa. W tym dniu kapłani przeżywają swoje święto, dlatego modlimy się w ich intencji i składamy im życzenia. O godz. 18.00. Msza św. Wieczerzy Pańskiej, bez udziału wiernych, z tymi którzy posługują. Nie ma przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy i czuwania. Wiernych Ks. Biskup zachęca, aby zamiast czuwania w kościele, odprawili w gronie rodzinnym tzw. "godzinę świętą", łącząc się ze Zbawicielem, w Godzinie Jego czuwania w Ogrojcu.

  • WIELKI PIĄTEK: Pamiątka śmierci Chrystusa na krzyżu. O godz. 18.00. rozpoczną się obrzędy wielkopiątkowe, bez udziału wiernych, tylko ci którzy posługują. Nie ma adoracji krzyża w tradycyjnej formie, a także adoracji przez cały dzień przy tzw. Ciemnicy. Ks. Biskup zachęca, aby wierni w swoich domach wyeksponowali wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. A także do odprawienia w domu Drogi Krzyżowej i modlitwy osobistej. Można w tym dniu zyskać odpust zupełny.

   W tym dniu obowiązuje post ścisły i abstynencja. Należy udekorować krzyże przydrożne.

  • WIELKA SOBOTA: Nie ma poświęcenia pokarmów w kościele, ani adoracji w świątyniach. Ks. Biskup zachęca, aby nie rezygnować z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny, a dokonać obrzędu ich błogosławieństwa w domach przed śniadaniem wielkanocnym. Obrzęd będzie dostępny na stronie diecezji. Należy w tym dniu trwać w domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym, i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.

  • Obrzędy Wigilii Paschalnej, bez udziału wiernych, z posługującymi rozpoczną się o godz. 19.00. Nie będzie procesji rezurekcyjnej, ale po zakończeniu obrzędów dzwony będą biły przez 15 minut. Wszystkie Nabożeństwa w Wielki Tygodniu będą transmitowane na stronie internetowej parafii, a także na Facebooku parafii i Youtube. W czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w kościele, wierni niech w domach zapalą świece, wspominając swój własny chrzest.

  • Oczywiście nie urządzamy Ciemnicy, Grobu Pańskiego, a więc i Straży przy Grobie.

  • W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy świętych niedzielny, a więc; o 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00, z zachowaniem wszelkich przepisów.

  • Chrzest święty, można udzielać po Mszy świętej.

 3. Jutro na cmentarzu o 11.00, pogrzeb + Ignacego Węglarza z u. Słotwińskiej. Dobry Jezu a nasz Panie….

 4. Dziękujemy mieszkańcom ulicy Chmielnej za ofiarę na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu prosimy o to mieszkańców ulicy Piwnej. Dziękujemy także za wszelkie ofiary na cele parafialne wpłacane na konto parafii, czy to też do kopert. Przy braku składek niedzielnych, świątecznych, pozwolą one nam na funkcjonowanie parafii. Można w dalszym ciągu je składać.

 5. Oddział parafialny Caritas informuje że wydawanie paczek świątecznych odbędzie się w Wielki Poniedziałek , tj.6 kwietnia od godz. 13.00 – 15.00 na plebanii. Seniorom paczki zostaną dostarczone.

 

 

INTENCJE MSZALNE: 06.04.2020 - 12.04.2020 R.

 • Wielki Poniedziałek:
  1. + Jana Bieńka, z int. Marcina/s/ – 18.00;
  2. O przebłaganie za grzechy rodziny – 18.00.
 • Wielki Wtorek:
  1. + Jana Bieńka z int. Anny i Jerzego Kubala – 7.00;
  2. / ++ zmarłych na Koronawirusa – 7.00
 • Wielka Środa:
  1. W int. Róży Marii Zając – 18.00;
  2. + Jana Bieńka, z int. Beaty i Zdzisława Rapacz – 18.00
 • Wielki Czwartek:
  1. + Jana Bieńka z int. Klaudii i Tomka;
  2. W int. kapłanów – 18.00
 • Sobota:
  1. Wigilia Paschalna: 1/ + Jana Bieńka, z int. Patryka i Dawida – 18.30
  2. O przebłaganie za grzechy rodziny – 18.30
 • Niedziela Wielkanocna:
  1. + Stanisława w roczn. śm., Anny /ż/ – 7.00
  2. W int. Józefa Kołodzieja, w 60 roczn. urodzin – 9.00
  3. W int. Grażyny i Piotra Kaczmarczyk w 45 roczn. ślubu – 11.00
  4. + Urszuli Porwisz, z int. męża i córek – 18.00